Komisariat Policji Warszawa Ursynów funkcjonuje na obszarze działania Komendanta Rejonowego Policji Warszawa II. Zgodnie z Regulaminem Komendy Rejonowej Policji Warszawa II z dnia 15 stycznia 2008 roku, nadzór nad działalnością Komisariatu sprawuje Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa II.
Komisariat Policji Warszawa Ursynów działa w oparciu o własny regulamin organizacyjny.
Siedziba Komisariatu Policji Warszawa Ursynów:
Kadra Kierownicza Komisariatu Policji Warszawa Ursynów:
p.o. Komendant - kom. Grzegorz Dąbrowski
Zastępca Komendanta ds. Prewencji - kom. Grzegorz Dąbrowski
Zastępca Komendanta ds. Kryminalnych - podinsp. Tomasz Włodarz
Wydział Dochodzeniowo - Śledczy 47 72 334 34
Naczelnik Wydziału - podinsp. Krzysztof Bułatowicz
Z-ca Naczelnika Wydziału - podkom. Marcin Krzywiecki
Wydział Kryminalny 47 72 318 60
Naczelnik Wydziału - p.o. podkom. Krzysztof Maj
p.o. Z-ca Naczelnika Wydziału - podkom. Przemysław Ziemba
Wydział Wywiadowczo-Patrolowy 47 72 314 12
Naczelnik Wydziału - kom. Mariusz Pietruszka
Z-ca Naczelnika Wydziału - podkom. Katarzyna Jaroni
Wydział Prewencji 47 72 314 00
Naczelnik Wydziału - podinsp. Marcin Ptaszek
Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji - kom. Magdalena Michalak
Rejon służbowy Komisariatu Policji Warszawa Ursynów KRP Warszawa II, obejmuje powierzchnię 44,6 km2, na którym – wg danych statystycznych zamieszkuje 140 tys. osób zameldowanych na stałe. Szacuje się, iż na terenie dzielnicy zamieszkuje ponadto około 15 tys. osób, które nie figurują jako zameldowane. Należy tu także doliczyć liczbę studentów, którzy przez 10 miesięcy w roku zamieszkują w akademikach i jest to liczba ok. 15 tys. osób, oraz około 16.000 osób przyjeżdżających na egzaminy uczelniane.
Ursynów jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się części aglomeracji warszawskiej, a charakter jego zagospodarowania jest urozmaicony. We wschodniej części zwanej "Ursynowem Wysokim" w latach 70-tych rozpoczęto budowę gigantycznych osiedli - sypialni wielkiego miasta. Ograniczają je od południa malownicze tereny Lasu Kabackiego, który ma status rezerwatu krajobrazowego. Na zachodnią część dzielnicy składa się niewielki obszar handlowo-usługowo-przemysłowy oraz "Zielony Ursynów", czyli ciąg dawnych wsi położonych wzdłuż ulicy Puławskiej.
Przez wiele lat Ursynów Wysoki był przede wszystkim ogromną sypialnią, podczas gdy Zielony Ursynów nie bez racji określano jako tereny rolnicze. Istnienie w latach 1994 - 2002 samodzielnej Gminy Warszawa Ursynów dało początek procesowi przekształcania Ursynowa w miasto zapewniające wysoką jakość życia jego mieszkańców. Powstają od tego czasu nowe ulice, domy mieszkalne, obiekty handlowe i usługowe. Zielony Ursynów przekształca się tymczasem w dzielnicę willową.
Ursynów zmienia swoje oblicze. Z ponurego blokowiska zmienia się w tętniącą życiem część dużej metropolii. Ciągle się też rozbudowuje. Około 1/4 mieszkań oddawanych w Warszawie buduje się na Ursynowie. Decyduje o tym bardzo duża jeszcze powierzchnia niezagospodarowanych dotąd terenów, atrakcyjne położenie i bardzo dobra komunikacja z centrum Warszawy, w tym jedyna w Warszawie linia metra.
Ursynów to także największy na terenie Warszawy obszar leśny. Las Kabacki zajmuje powierzchnię 920 ha i ma status dostępnego dla wszystkich rezerwatu przyrody. Dumą Ursynowa jest także zabytkowy, pochodzący z 1939 roku kompleks Torów Wyścigów Konnych, gdzie każdego roku odbywa się około 700 gonitw.
W opisie wykorzystano materiały ze stron internetowych Urzędu Dzielnicy Ursynów: www.ursynow.waw.pl
Regulamin Komisariatu Policji Warszawa Ursynów z dnia 15 października 2009 roku